Ordbogsopslag

forbudt bog  [banned book; prohibited book]

En bog1 eller et værk det er (eller har været) forbudt at udgive, forhandle, besidde eller læse. Jf. censur og tabu. Se også: eksillitteratur, bogbrænding, Index Librorum Prohibitorum, tilbagetrukket værk og trykkefrihed.

 Undergrupper er: beslaglagt bog, illegalt skrift, klausuleret bog og piratudgave. - Se også: pornografi og seksuelt overgrebsmateriale med børn.
 Forbudet kan være gennemført af religiøse, politiske eller moralske grunde. En forbudt bog er normalt en bog der efter udgivelsen er beslaglagt ved dom (en beslaglagt bog), eller en bog der er trykt, men som ved fogedkendelse er forhindret udgivet og distribueret. Til kategorien forbudte bøger hører også bøger som fx organisationer eller kirkesamfund forbyder deres medlemmer at læse (bandlyste bøger), jf. Index Librorum Prohibitorum. Et skrift udgivet i strid med myndighedernes bestemmelser, fx i krigssituationer, kaldes et illegalt skrift. Efter pornografiens frigivelse i Danmark (for tekster i 1967 og for billeder i 1969), forbydes bøger og andre trykte skrifter oftest kun hvis de i strid med straffeloven, fx hvis de indeholder injurier (se § 267) eller er seksuelt overgrebsmateriale med børn (se § 235).

Synonymer:

bandlyst bog

bogforbud

Klynger:

Anskaffelse, håndtering og pleje af materiale

Information og samfund

Publikationstyper

Sidst ændret:  16.04.2025